Τρίτη 19 Μαρτίου 2013

3η θέση στο Dutch Open για τον Α.Σ. ΔΙΑΣ ΛΑΡΙΣΑΣ.

Την 3η θέση στο Dutch Open κατέκτησε ο αθλητής Ζεϊμπέκης Χρήστος του Α.Σ ΔΙΑΣ ΛΑΡΙΣΑΣ,
που διεξήχθη στη πόλη Εϊντχόφεν της Ολλανδίας, στις 16-17 Μαρτίου 2013. Στο πρωτάθλημα συμμετείχαν ομάδες από 28 χώρες, με συνολικό αριθμό αθλητών να φτάνει τους 1000.
Ο αθλητής  μετά από δύο νικηφόρους αγώνες, ηττήθηκε στον τρίτο αγώνα (ημιτελικό) από τον Γάλλο πρωταθλητή που στη συνέχεια κατέκτησε τη πρώτη θέση, επικρατώντας του Καναδού στο χρυσό πόντο.
Στο πρώτο αγώνα επικράτησε του αντιπάλου του με 6-5 και στο δεύτερο αγώνα (προημιτελική φάση) κέρδισε στον χρυσό πόντο, τον δεύτερο ολυμπιονίκη του Λονδίνου.
Το συγκεκριμένο τουρνουά αποτελεί, ένα από τα πιο δυνατά πρωταθλήματα παγκοσμίως, αν αναλογιστή κανείς ότι συμμετείχαν οι εθνικές ομάδες Αυστραλίας, Καναδά, Αργεντινής, Χιλής. Καζακστάν, Γκαμπόν κ.ά. καθώς επίσης και πολλές ευρωπαϊκές χώρες.

Το Δ.Σ. του συλλόγου συγχαίρει τον αθλητή για την επιτυχία του και του εύχεται ακόμη περισσότερες επιτυχίες στο μέλλον.

Στη φωτογραφία απεικονίζονται ο προπονητής Ζεϊμπέκης Σταύρος, στη μέση ο αθλητής Ζεϊμπέκης Χρήστος και δεξιά ο γυμναστής φυσικής κατάστασης Αλέξης Μπατνρακούλης.