Δευτέρα 31 Οκτωβρίου 2016

Serbia Open 2016 G-1

Με τη συμμετοχή 1200 αθλητών-τριων ολοκληρώθηκε το 15ο Διεθνές Πρωτάθλημα της Σερβίας, που συγκαταλέγεται σε ένα από τα πιο δυνατά πρωταθλήματα της Ευρώπης.
Το πρωτάθλημα αποτελούσε βαθμολογούμενο (για τη κατηγορία Ανδρών-Γυναικών) για την παγκόσμια κατάταξη.
Ο Α.Σ. ΔΙΑΣ ΛΑΡΙΣΑΣ συμμετείχε με τρεις αθλητές-τριες κατακτώντας ένα χρυσό μετάλλιο, αναλυτικότερα, ο Αρβυθάς Παναγιώτης στη κατηγορία -53κιλά παίδων μετά από έναν δυνατό αγώνα ηττήθηκε στο πρώτο αγώνα, από τον Κροάτη αθλητή όπου κατέκτησε τη κατηγορία στο τουρνουά. Σειρά είχαν τα κορίτσια του συλλόγου, όπου η Φράγγου Ευθαλία, ηττήθηκε στο πρώτο αγώνα από την πρωταθλήτρια Ευρώπης (στα -51κιλά), ενώ η αθλήτρια Καλτέκη Φαίδρα, κατέκτησε τη πρώτη θέση μετά από 4 νίκες. Αξίζει να σημειωθεί ότι στον ημιτελικό κέρδισε τη Κροάτισσα πρωταθλήτρια Ευρώπης και στο τελικό τη Σέρβα πρωταθλήτρια Ευρώπης (κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στα -51κιλά). Στο πρωτάθλημα χρησιμοποιήθηκαν ηλεκτρονικοί θώρακες και ηλεκτρονικές κάσκες της εταιρείας Adidas KP&PS.
Το Δ.Σ. του συλλόγου συνεχάρη τους αθλητές και το προπονητή του συλλόγου, για τις επιτυχίες τους.