Τετάρτη 30 Απριλίου 2014

Προολυμπιακό Τουρνουά G-1 στη Κω.

Με απόλυτη επιτυχία ολοκληρώθηκε το πρώτο Προολυμπιακό Τουρνουά G-1 στο νησί του Ιπποκράτη, τη Κω.
Τα πρωταθλήματα G-1 είναι μια σειρά πρωταθλημάτων που διοργανώνονται σε όλο το κόσμο προκειμένου οι αθλητές να μαζέψουν τους ανάλογους βαθμούς που χρειάζονται για να προκριθούν για τους Ολυμπιακούς Αγώνες.
Ένα τουρνουά κόσμημα για το Ελληνικό ΤΑΕΚΒΟΝΤΟ, με αγώνες υψηλού επιπέδου, συμμετείχαν καταξιωμένοι αθλητές παγκοσμίως (όπως η οικογένεια Λόπεζ που έχουν κατακτήσει όλοι τους Ολυμπιακά Μετάλλια) αλλά και πολλοί Έλληνες προσφέροντας δυνατούς αγώνες και αρκετό θέαμα.
Ο αθλητής D. Sanders κατέκτησε τη τρίτη θέση, ανεβαίνοντας μ αυτό το τρόπο στη παγκόσμια κατάταξη και διεκδικώντας την είσοδό του στην προκριματική φάση των Ολυμπιακών Αγώνων για το 2016 στη Βραζιλία. Ηττήθηκε 4-3, στον ημιτελικό από το Ρώσο πρωταθλητή Ευρώπης του 2010.

Διοργανωτές ήταν Ελληνική Ομοσπονδία ΤΑΕΚΒΟΝΤΟ, Ένωση ΤΑΕΚΒΟΝΤΟ Νοτίου Ελλάδος και ο Αθλητικός Σύλλογος Κέφαλος Κω.